Modne elewacje domów jednorodzinnych. Co jest teraz na czasie?

We wszystkich dziedzinach życia mamy nieustannie do czynienia z modami. Odnoszą się one tak do ubioru, jak i do techniki czy do upodobań kulturalnych. Określone trendy panują także w kwestii budowy i wykańczania domów. W dziedzinie, jaką jest architektura, pewne mody już były, pewne są, a pewne dopiero będą. Co jest teraz na czasie?

 

Minimalizm i przeszklenia

Obecnie w architekturze, tak jak i w innych dziedzinach życia, można już od dłuższego czasu zauważyć modę na minimalizm. Styl ten jest popularny przynajmniej z kilku względów. Po pierwsze jest estetyczny i uniwersalny – wpasuje się w każdą przestrzeń. Po drugie wiąże się z oszczędnością materiałów, a więc jest rozwiązaniem budżetowym.

Powściągliwy charakter minimalizmu wiąże się ze stosowaniem surowych barw, które najlepiej podkreślają nowoczesność budynku. Nie znaczy to jednak, że minimalizm wyklucza stosowanie kolorów. Dyskretne akcenty kolorystyczne są w stanie wzbogacać określone rozwiązania. Tę zaletę można stosować także w odniesieniu do elewacji domów jednorodzinnych. A ponadto z minimalistycznym stylem z pewnością świetnie będą współgrały przeszklenia.

Elewacje ze szklanymi elementami to kolejne modne rozwiązanie. Oprócz eleganckiego i lekkiego wyglądu zapewniają one dobre nasłonecznienie. Przeszklenia najlepiej jest stosować w elewacjach skierowanych w południową stronę. Dzięki temu do znajdującego się za ścianą pomieszczenia można wpuścić jak najwięcej światła, co szczególnie przydatne jest podczas tworzenia strefy dziennej.

Co jeszcze jest obecnie modne? Oczywiście wszystko to, co wiąże się z ekologią. Dlatego też coraz częstszymi elementami domów jednorodzinnych stają się kolektory słoneczne. Choć zazwyczaj są one montowane na dachach, mogą być także instalowane na elewacjach. Wygląd tych ostatnich co prawda zmienia się przez obecność kolektorów, jednak nie znaczy to, że nie może być ciekawy. Odpowiednia aranżacja jest w stanie dostosować elewację do określonych rozwiązań technologicznych.

Wróć