Ile możesz zaoszczędzić na ogrzewaniu dzięki dobremu ociepleniu domu?

Każdy zbliżający się sezon grzewczy napawa nas obawą co do wysokości rachunków ponoszonych na ogrzewanie budynku. Ceny paliw stałych rosną, opał zaczyna być trudnodostępny i kosztowny. Jak poradzić sobie z ogrzewaniem tak, aby zaoszczędzić bez pogorszenia komfortu życia we własnym domu?

Większość z nas ceni ciepłe wieczory przy herbacie w ulubionym towarzystwie i przy ciekawym filmie lub książce. Z roku na rok to ciepło jest coraz trudniejsze do uzyskania i rośnie jego koszt. To, o czym warto pamiętać, to fakt, że na ogrzewaniu można zaoszczędzić, inwestując w dobre ocieplenie domu. A jakie to jest dobre ocieplenie?

Ocieplenie budynku a oszczędności

Wyobraź sobie, że koszty ponoszone na ogrzewanie co miesiąc lub kwartał nie rosną, lub wręcz obniżają się z nastaniem kolejnych sezonów grzewczych. Marzenie? Niekoniecznie! Wystarczy zainwestować w wysokiej jakości ocieplenie domu, które pozwoli utrzymać wytworzoną energię wewnątrz ścian. Zdarza się, że zapominamy o tym sposobie jako o opcji obniżenia kosztów. Może dlatego, że kojarzy nam się z koniecznością remontu i poniesieniem dodatkowych wydatków. Możemy mieć jednak pewność, że szybko się one zwrócą! Właściwa termoizolacja budynku jest dziś kluczowa. Nie dokuczają nam mroźne zimy z dużymi opadami śniegu, jednak coraz częściej narzekamy na szkodliwe działanie wiatru. Dobre ocieplenie to także gwarancja dobrego samopoczucia we własnym domu. Eliminujemy problem przeciągów, ale również wilgoci i rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów i bakterii. Dobrze dobrane ocieplenie oraz wentylacja i ogrzewanie sprawią, że długo będziemy cieszyć się komfortem jesiennych i zimowych wieczorów w cieple. Współczesne domy przez 12 miesięcy powinny zużywać około 80-125 kWh energii na m² powierzchni. Źle ocieplone i starsze budynki zużywają jej czasami aż 250 kWh/m². Oznacza to, że poprawa termoizolacji budynku pozwoli nam zaoszczędzić połowę wydatków ponoszonych rocznie na ogrzewanie domu.

Jakie ocieplenie pozwoli nam tyle zaoszczędzić?

Termomodernizacja budynku wysokiej jakości produktami to dziś najlepsze rozwiązanie. Powinniśmy ocieplić ściany zewnętrzne, dach i strop, a także piwnice i podłogi w niepodpiwniczonym domu. Czy wiesz, że najwięcej ciepła ucieka właśnie przez niewłaściwie ocieplony dach? To prawda, że ocieplenie to spory jednorazowy wydatek, ale zwróci się nam on już po kilku miesiącach mniejszych opłat za ogrzewanie. Na ostateczną cenę ma wpływ to, jaki materiał wybierzemy, a w naszym kraju styropian jest wciąż tym najbardziej popularnym. Podstawowym jego walorem jest stosunkowo niska cena, ale również dobre parametry izolacyjne i łatwość montażu. Płyty styropianowe montuje się za pomocą kołków i kleju i konserwuje zaprawą klejową. Co ważne, dziś możemy wybierać produkty do ocieplenia ścian i podłóg o różnej grubości, właściwościach, sposobie montażu, a nawet w różnych kolorach. Zewnętrzna izolacja cieplna w kolorze grafitu, izolacja cieplna ścian poniżej poziomu gruntu, czy izolacja cieplna stropodachów pełnych pozwolą uniknąć problemu uciekającego ciepła. Z kolei panele elewacyjne występują w drewnopodobnych wariantach i dzięki temu możemy cieszyć się ocieplonymi ścianami w kolorze orzecha, dębu czy buku. Są o wiele prostsze w montażu i do tego odporne na działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu posłużą nam przez lata.

Wróć