Dlaczego warto ocieplić elewację przy pomocy styropianu fasadowego?

Celem ocieplenia budynku jest wytworzenie wokół niego bariery uniemożliwiającej utratę ciepła w zimny dzień, a w gorący - zmniejszenie ilości ciepła docierającego do jego wnętrza. Ponieważ spora część ciepła tracona jest przez odsłonięte ściany, to właśnie ten obszar jest traktowany jako podstawowe miejsce wymagające izolacji.

Okazuje się bowiem, że szacunkowa oszczędność związana z termoizolacją ścian budynku waha się między 20 a 50%. Wynika to z faktu, że podczas ekstremalnych temperatur w domach bez izolacji, używanie grzejników i klimatyzatorów nie jest efektywne. Z powodu wysokiej straty bądź zysku ciepła urządzenia, aby utrzymywać komfortową temperaturę, muszą pracować stale i blisko maksymalnej mocy. Tymczasem w dobrze ocieplonym domu grzejniki nie muszą być tak gorące ani tak długo pracować, aby temperatura wzrosła do komfortowego poziomu, ponieważ termoizolacja utrzymuje ciepło. To samo dotyczy klimatyzacji w upalne dni - nie jest wymagane, aby działała przez cały czas. Zatem dobrze zastosowane ocieplenie to niższe zużycie energii, a także mniejsze koszty utrzymania budynków oraz zmniejszone obciążenie środowiska naturalnego. Dziś zastanowimy się nad tym, dlaczego do takiego ocieplenia warto zastosować styropian fasadowy.

Czym jest styropian fasadowy i jakie są jego rodzaje

Według definicji styropian fasadowy to uformowany w określonej wielkości i grubości płyty spieniony polistyren. Styropian możemy podzielić na kilka kategorii według wielu wyznaczników: ze względu na jego miękkość, gęstość, grubość, wytrzymałość na zginanie oraz – co interesuje nas najbardziej, mówiąc o ociepleniu – poziom przewodnictwa cieplnego. Każdy z tych współczynników jest istotny i determinuje konkretne zastosowanie danego rodzaju styropianu.

Dlaczego styropian?

Tani, lekki i odporny na wodę – to główne cechy styropianu. Jeśli dodamy do tego fakt, że styropian ma także świetne właściwości termoizolacyjne, to chyba odpowiedź na postawione wyżej pytanie nasuwa się sama. Jednak od początku. To, że styropian to dobry wybór na ocieplenie budynku wiąże się ze sposobem jego produkcji. Jak wspomnieliśmy, styropian to materiał powstający w wyniku spieniania granulek polistyrenu. W trakcie produkcji w jego porach zamyka się powietrze. To właśnie dzięki temu styropian ma tak dobrą izolacyjność termiczną. Dzięki temu, że powietrze stanowi 98% objętości styropianu, osiąga on bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła λ od 0,031 do 0,042 W/(mK), przy czym im mniejsza jest jego wartość, tym lepiej. Do tego kulki styropianu, mimo że mają strukturę mikroporowatą, są dosyć szczelne i chłoną wodę tylko w ograniczonym stopniu. Chociaż nasiąkliwość nie jest istotnym parametrem w odniesieniu do płyt styropianu fasadowego, które nie będą w stałym kontakcie z wodą, to jednak dzięki temu styropian także bardzo szybko wysycha, co jest cechą pożądaną przy ocieplaniu ścian. To, co wspomnieliśmy o produkcji tego materiału, wpływa także na jego kolejny atut. Styropian jest bardzo lekki. Przenoszenie i montaż poszczególnych płyt nie stanowią żadnej trudności, a jego mała waga powoduje także, że nie obciąża on nadmiernie konstrukcji. Również z tego względu do jego montażu na ścianach używa się bardzo mało łączników mechanicznych. Warto także dodać, że w budownictwie mieszkaniowym stosowany jest tylko styropian samogasnący. Powinien on być zakwalifikowany do klasy E według europejskiej klasy palności. Oznacza to, że pali się po zetknięciu z ogniem, ale po jego odstawieniu po chwili gaśnie. To tylko kilka cech styropianu pokazujących, dlaczego warto ocieplić elewację właśnie przy jego pomocy. Trzeba również wspomnieć, że na rynku występują różne rodzaje styropianu fasadowego. Dlatego przed wyborem warto zaczerpnąć opinii specjalistów, którzy pomogą nam dobrać najlepszy styropian do ocieplenia naszego domu.

Wróć